Günümüzde birçok şirket projelerini birbiriyle bağlantısız proje ve kaynak yönetimi uygulamalarıyla yönetmektedir. Bunun sonucuysa kritik iş kararlarının alındığı program verilerinin manuel, zaman alıcı ve hata eğilimli bir şekilde toplanması ve birleştirilmesidir.


3DEXPERIENCE Platformu ENOVIA Proje Yönetimi

Ürün Geliştirme Odaklı Proje Yönetimi: Ürünlerinizi, proje görevlerine çıktı olarak iliştirin. Ürünlerinizi ve projelerini bir arada yönetin.

Etkin Kaynak Yönetimi: Projede yer alan her kişiyi ayrı olarak yönetin. Proje takviminde her bir göreve sorumluları atayın ve bu kişilerin görev üzerinde çalışma gerçekleşme yüzdelerini, projedeki eforlarını ve yüklenme raporlarını birebir yönetin. Değişken pazar koşullarına karşı hızlı cevap vermek adına projelerin kapsam, planlama ve kaynak yönetiminde daha çevik olun.

Diğer faydalar:  Zengin ve anlık grafikler, Her tipteki proje çıktılarının (CAD Data,Excel,Word,PDF) proje görevlerine ilişkilendirilebilmesi, Kaynak Yönetimi, Etkin Risk Yönetimi, Güvenlik, Efor takipleri, Bütçe Yönetimi, Dinamik Gantt Chart, Şablonlarla Yönetim, MS Office Entegrasyonu

 

Webinar'ı Şimdi İzleyin! Kayıt Olun:

3DEXPERIENCE Platformunda ENOVIA Proje Yönetimi, bağlantı eksikliğiyle alakalı problemleri ortadan kaldırır ve tüm işletme genelinde en iyi süreçleri kullanarak yönetişim standartlarını oluşturur. Webinar'a ücretsiz kayıt olun! Proje yönetimin faydalarını videoda keşfedin:

Bilgileriniz başarı ile iletildi.

 

3DEXPERIENCE Platformu‘nda ENOVIA ile Proje Yönetiminin Faydaları bu videoda. Yorumlarınızı  bize iletebilirsiniz:

ENOVIA 3DEXPERIENCE Ürün Seçimi

ENOVIA 3DEXPERIENCE R2018X, ENOVIA V5, ENOVIA V6 versiyonlar başta olmak üzere, CADEM PLM ekibi olarak firmanıza özel en uygun ürün ailesini ve lisansı sizin için seçelim. Başvuru formunu şimdi doldurun:

Bilgileriniz başarı ile iletildi.

Cadem markamızı üniversiteler ile buluşturmak, sahip olduğumuz bilgi birikimini aktarmak, son dönem insan kaynakları trendleri hakkında onları aydınlatmak adına Business Game başlığı altında kampus içi etkinliklere ev sahipliği yapmayı amaçladık.

Bu kapsamda Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ile beraber keyifli ve verimli bir sürece imza attık. PLM grubu ekip arkadaşımız Ümit Kanber’in değerli katkıları ile 24 öğrencimizi Catia konusunda bir eğitime dahil ederek iş hayatından bir kesit olarak simüle ettiğimiz oyunumuzla sürecimizi 16 Mart’ta tamamladık. Kariyer Merkezi temsilci öğretim üyelerinin yanı sıra rektör yardımcısı Sn. Prof. Dr. Aslı Hockenberger’in de katıldığı sertifika töreni ile etkinliğimizi taçlandırdık.

 

Uludağ Üniversitesi

http://www.uludag.edu.tr/haber/view/4435

Bursada Bugün

http://www.bursadabugun.com/haber/bursa-da-ogrenciler-icin-muhendislik-oyunu-egitimi-940616.html

Milliyet

http://www.milliyet.com.tr/universitede-muhendislik-oyunu-bursa-yerelhaber-2692626/

Sabah

https://www.sabah.com.tr/marmara/2018/03/29/universitede-muhendislik-oyunu

>> [VİDEO] İzlemek için Tıklayın!

CATIA ile deformasyonların uygulama alanlarını webinarımızla keşfedin. Webinarda aşağıdaki konular hakkında sizleri aydınlatmaya çalışılmıştır:

Webinar Konuları:

• Sac ve Plastik parçaların kalıptan çıktıktan sonraki deformasyonlarının telafisi
• Parametrik olmayan parçaların yeni duruma göre modifiye edilmesi
• Ürün varyasyonlarının oluşturulması
• Sac ve plastik kalıpçılığında son teknolojiler görmek
• Kalıp deformasyonunun minimize edilmesi
• Marka değerinizin arttırılması
• Fayda-Maliyet ilişkilerinin geliştirilmesi
• Süreçlerinizin hızlandırılması

Webinarı Şimdi İzlemek için Hemen Kaydolun!

>> [VİDEO] İzlemek için Tıklayın!

Tasarımcıların mükemmel tasarımları nasıl oluşturduğunu biliyor musunuz?

Günümüzün artan şekilde rekabetçi hale gelen piyasasında tasarımcılar alışılagelmiş metodlar dışında düşünmek için geçmişteki geleneksel çalışma yollarını bir kenara bırakmalıdır.  Müşteri taleplerinin karşılanmasının zorunlu olması bir seferde tek konsept yaratmanın artık sürdürülebilir yöntem olmadığı anlamına gelmektedir.

“CATIA Function Driven Generative Designer”, tasarımcılara parça ağırlığını minimuma indirmeleri, sağlamlığı maksimuma çıkarmaları, maliyeti azaltmaları ve malzeme kullanımını optimize etmelerini sağlayan uzman özellikler sağlar.

>> [VİDEO] İzlemek için Tıklayın!

 


CATIA Function Driven Generative Designer İle Tanışın ! Tek Tuşla Optimizasyon: (Türkçe Altyazılı)

>> [VİDEO] İzlemek için Tıklayın!

Tasarım, simülasyon ve analizi üretim süreci boyunca 3DEXPERIENCE platformunda tüm disiplinlerde sorunsuz olarak entegre eder. Bu, parçaların iş birliğiyle ve kapsam içinde iyileştirilmesini, doğrulanmasını ve tamamlanmasını sağlar.

Uzman olmayanların bir düğmeye basarak işlevsel bir spesifikasyondan otomatik olarak optimize edilmiş konsept parçalar oluşturmasını sağlar. Girdileri değiştirerek tasarımcılar karşılaştırmak ve analiz etmek üzere birden fazla varyasyon oluşturabilirler.


 

>> Eğitici Videyu Şimdi İzleyin:

GDE 3DEXPERIENCE Platformunu kullanır; burada konseptler geleneksel & eklemeli üretim için diğer disiplinlerce iş birliğiyle ve kapsam içinde ayrıntılı bir şekilde iyileştirilebilir, doğrulanabilir ve tamamlanabilir.

 • Hafif tasarımla ürün ağırlığını ve sağlamlığını optimize edin
 • Konseptleri daha hızlı değerlendirerek süreyi ve maliyeti azaltın
 • Tasarım spesifikasyonlarını korurken daha fazla konsepti değerlendirin
 • Geleneksel ve eklemeli üretimde gerçek düzenlenebilir geometrinin avantajını kullanın
 • Optimize edilmiş konsept şekilleri kolayca oluşturun ve simüle edin
 • Tasarım, Simülasyon ve Üretim Mühendisleri arasında iş birliğini sorunsuz olarak yönetin

 

“Türkçe Altyazılı Video”

>> [VİDEO] İzlemek için Tıklayın!

>> [VİDEO] İzlemek için Tıklayın!

 

– Firmanızı tanıtmanızı rica ediyoruz.

İnova koltuk Sistemleri Eylül 2007 yılında Bursa’da yaklaşık 10 kişilik bir ekiple kuruldu. Daha sonra yıllar içerisinde bir çok başarılı projelere imza atmış. Bu projeler kapsamında TEMSA, MERCEDES gibi büyük araç üreticilerinin koltukları yapılmış. Bundan iki sene de önce ben ekibe dahil oldum. Şirketimiz şu anda iki ortaklı bir firmadır Yönetim Kurulu Başkanımız Zülker Bey ve Genel Müdürümüz Ayhan Bey görevi yürütüyorlar ve ekip olarak ülkede trend yaratan ürünler üretip yeni tasarımlar yapıyoruz. Onun dışında Şubat 2017’de bakanlık destekli tasarım merkezi haline geldik. Ekibimizi büyüttük ve bunun yansıması olarak ta yeni ürünler meydana çıktı. Şu anda 4 farklı lokasyonda faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Firma ana merkez, ön üretim ve test merkezi ve bir de karoser bölümünden oluşmaktadır.

 

– PLM yazılımına neden gerek duydunuz?

– Çözüm aradığınız temel zorluklar neydi?

Burada karşılaştığımız en büyük zorluk datalar ve resimlere kolay ulaşamamaktı şöyle ki datalar server üzerinde klasörler içerisinde kimisi koduyla kimisi ismiyle kaydedilmişti . Dolayısıyla dosyaların ve dataların güncelliğinden emin olamıyorduk, güncel olsa bile hangi datayı kullanmamız gerektiğini bilemiyorduk ve böylece bir sürü soru işareti oluşmaya başladı. Burada yönetim olarak önemli bir karar aldık. Dolayısıyla bir PLM çözümü kullanmaya başladık.

 

– PLM ürünü ve PLM partneri seçim sürecinizi anlatır mısınız? Yazılım ve partner seçiminde dikkate aldığınız faktörler nelerdi?

Çözüm ortağı olarak direkt Cadem ile irtibata geçtim. Bu konuda bizim için önemli olan ulaşılabilir olmasıydı, her zaman destek alabileceğimiz ve alanında tecrübesi olan bir firma olmasıydı. Çünkü hiç böyle bir sistemi olmayan bir firmada baştan yeni bir sistem kurmaya çalışıyorduk. Dolayısıyla işin ehli bir firmayla çalışmak her zaman için avantajlı olacağını düşündük ve otomatikman Cadem’e yöneldik.

 

– PLM kurulum sürecini nasıl yönettiniz?

PLM sisteminin kurulumuyla ilgili olan projede bize yöneticilik yapacak olan arkadaş bununla ilgili bize bir proje planı sundu ve bu proje planında adım adım nelerin yapılması gerektiğini bizlere açıklandı. Bunların içerisinde eğitimler de vardı. Firmada ki arkadaşlar için eğitimler düzenlendi ve kullanımla alakalı bir test senaryosu oluşturuldu. Bu test senaryosunda herhangi bir sorun görülmedikten sonra normal kullanıma geçtik.

 

 

– Kullanılan programlar/ çözümler nelerdir?

PLM? 3DEXPERIENCE Platformu? CATIA V5?

Şu an kendi bünyemizde Catia V5, R24 kullanıyoruz onunla beraber Enovia devreye aldık.

 

– Zaman/veri yönetiminde sağladığınız kolaylık nedir?

Enovia’ya geçtikten sonra daha önce biz data aramak için ve doğru datayı bulmak için çok fazla vakit harcıyorduk ve bulduğumuz datanın doğru olup olmadığından da emin değildik. Şimdi ise dataların hepsi Catia içerisinde tekrardan çizildi ve doğru ürün ağacıyla oluşturuldu ve bunların hepsi bu şekilde Enovia’da bu şekilde serbest bırakıldı. Dolayısıyla şimdi datayı koduyla aradığımız zaman en doğru haline ortak bir bölgeden ulaşabiliyoruz. Dolayısıyla farklı yerlerden arama ihtiyacı olmuyor.

 

– Sektöre, kamuoyuna vereceğiniz önerileriniz nedir?

indexlerinin takibi olsun, dataların doğruluğu, aynı zamanda dataların güvenilirliği de işin içine giriyor. Çünkü siz hem datalarınızı eğer serverda saklarsanız güvenirliği olmuyor ama bunu Enovia gibi bir sistemde korumaya çalıştığımız zaman kesinlikle dışarıdan müdahale olmuyor. Eğer şirketinizde ortalama 200 veya 300 den fazla parçayı yönetiyorsanız ve bu parçaların resimleri ve dataları varsa kesinlikle PLM gibi bir sistemin kullanılması gerekiyor.

Sonlu Elemanlar Analizi, pazarlama süresini kısaltmak ve fiziksel prototip sayısını azaltmak için günümüzün yeni ürün geliştirme sürecinde ayrılmaz bir araçtır.

Bu nedenle, Sonlu Elemanlar Analizi, ürünlerin tüm yaşam ömrü boyunca en iyi performansı elde etmek için güvenilir ve doğru sonuçlar sağlaması açısından önemlidir.

Optik 3D metroloji, şekil, yer değiştirmeler ve şekil değiştirmenin doğru 3D verilerini sağlayarak, deneysel verilerle sayısal simülasyonlardan sonuçları doğrulama yeteneklerini geliştirir.

1 Şubat 2018’de sabah saat 11:00’da,  saat 19:00’da, GOM sizi aşağıdaki konularda  İngilizce olarak düzenlenen “Optik 3D Metrolojiyle Sayısal Simülasyonları Doğrulanması” adlı web seminerini gerçekleştirilmiştir.

 • Sayısal simülasyonların geçerliliği için kullanılan optik metrolojiye giriş
 • ANSYS simülasyonunun cam elyaf takviyeli komponentin mekanik yük altında ARAMIS ölçümleriyle karşılaştırılması
 • FEA sonuçlarını ARAMIS Professional yazılımındaki ölçüm verileriyle karşılaştırmak için eksiksiz iş akışının canlı gösterimi
 • Doğrulama işlemi için ABAQUS, ANSYS ve LS-Dyna’dan uygun veri setlerini dışa aktarma

 

 

 

Dassault Systemes – Delmia Aralık 2017 bülteninde 9 Kasım’da Bursa Hilton Otel’de düzenlenen Cadem Teknoloji Günleri etkinliğine yer verdi.

Döküm Proseslerinde 3D Metroloji

11 Nisan 2018
Podyum Davet /Bursa
10:00
Kayıt için Tıklayınız

 

 

Arjantin · Avusturya · Brezilya · Çin · Hırvatistan · Çek Cumhuriyeti · Fransa · Almanya · Macaristan · Hindistan · İtalya · Japonya ·Malezya · Meksika · Polonya · Portekiz · Rusya · Sırbistan · Slovenya · Güney Afrika · Güney Kore · İspanya · İsveç ·Tayvan · Tayland · Türkiye · İngiltere · ABD · Vietnam

Döküm proseslerinde 3D metroloji konulu GOM workshopları 2018 , Ocak ve Nisan ayları arasında 40 ayrı lokasyonda gerçekleşecektir. Endüstriyel şirketler deneyimlerini, GOM ağı ise proses ve metroloji bilgilerini 29 ayrı ülkeye aktaracaklardır.

Döküm Proseslerinde 3D Metroloji

GOM firmasının  ölçüm sistemleri kum, basınçlı kalıp ve hassas döküm süreçlerinde,simülasyon doğrulamasından, kalıp deneme çalışmalarını hızlandırmaya ve ilk numune kontrolünden üretim kalite kontrol ve CNC işlemeye kadar olan her aşamada istikrarlı kalite güvenceyi garanti altına almak için kullanılır.

GOM sistemleri,  tasarım datasını temel alan kalite kontrol planı oluşturmaya imkan sağlar. Model ve kalıp yapımında; kalıpların ve modellerin düzeltilmesi ve kalıp yarıları (alt derece ve üst derece), maçalar ve sliderların montajının analiz edilmesi mümkündür. Deneme süresince, döküm parçalar şekil ve boyut açısından kontrol edilir.Örneğin; parça geometrisi, malzeme kalınlığı, çekme payı ve çarpılma ,v.b..Seri parça kalite kontrol gerekliliklerinde tüm ölçüm, değerlendirme ve raporlama çalışmaları robotlu bir sistem ile otomatik olarak yapılabilmektedir.

GOM Workshop

Workshop; tasarım mühendisleri , kalıpçılar,  araştırma geliştirme uzmanları, üretim sorumluları ve kalite kontrol alanında uzman kişilerin bir araya geldikleri endüstriyel toplantı platformudur. Döküm ve döküm endüstrisinde optik 3D metrolojinin kullanımıyla ilgili bilgi verirler. Önde gelen döküm firmaları, günlük uygulamalardan örnekler sunarak, optik ölçüm sistemlerinin tüm proses zincirine entegrasyonu sayesinde nasıl geliştirme sürelerini kısaltıp, üretim akışlarını geliştirdiklerini ve dolayısıyla şirketin kârlılığını artırmasına nasıl yardımcı olduklarını göstereceklerdir. Bu kullanıcı deneyimleriyle birlikte CADEM ekibi, 3D Metroloji alanındaki ve ölçme-kalite kontrol  yazılımındaki  en son gelişmeleri tanıtmak için canlı sunumlar düzenleyeceklerdir.

Workshop konularından alıntılar;

 • Modeller ve delik yüzeyleri: tüm alan şekil ve boyut kontrolü
 • Takım,Kalıp ve Maçalar: kalıp ofseti ve maça paylarının kontrolü,montaj analizi,deformasyon ve kalınlık analizi
 • Döküm parçalar: ilk ürün kalite kontrolü ve üretim kalite güvencesi

‘Döküm Proseslerinde 3D Metroloji’ konulu GOM Workshop serisinin Türkiye ağı Bursa-Podyum Davette 11.04.2018 tarihinde düzenlenecektir.

 

Daha fazla bilgi ve kayıt için tıklayınız.

Cadem’in Katkıları ile İTÜ Öğrencilerinin “Yerli Uçak Tasarımlarına” 3D Yazılım Desteği

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) arasında 14 Nisan 2017 tarihinde imzalanan “Very-Light Aircraft – VLA” ilk yerli “çok hafif uçak” üretimi projesi tüm hızıyla devam ediyor. 

Savunma sanayi ve havacılık sektörünün öncü kuruluşlarından TAI, İTÜ, DASSAULT SYSTEMES ve CATIA “Very-Light Uçak Geliştirmesine Yönelik Bağımsız Araştırma Geliştirme Projesi” kapsamında bir araya gelerek protokol imzaladı.

İTÜ Rektörlüğünde imzalanan protokol ile Ülkemizin ilk yerli çok hafif uçak üretimi için yapılan çalışmalar kapsamında projeye dahil olan lisans öğrencilerimizin prototip uçak tasarımlarına 3D Experience Platformu tarafından ücretsiz yazılım desteği sağlanacak.

Teorik bilgilerimizi pratiğe döktük

Very-Light Uçak Geliştirmesi projesinde yer alan ve söz konusu yazılımı kullanan Uçak Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Ayhan Tiryakioğlu “Öncelikle bize bu projede yer almamıza imkân sağlayan hocalarımıza, üniversitemize ve TAI’ye çok teşekkür ederim. Bu projenin mühendislik öğrenimimize çok büyük katkısı oldu. Öncelikle üniversitede öğrendiğimiz teorik bilgilerin pratiğe nasıl işlendiğini gördük. Bir uçağın iç ve dış tüm tasarımı hakkında bilgi sahibi olduk. Özgün düşüncelerimizi tasarıma dönüştürdük. Bunu yaparken de dünyada hemen hemen tüm havacılık ve otomotiv ana sanayi tarafından bilgisayar destekli tasarım ve imalatta kullanılan 3D Experience Platformu’nu deneyimleme imkânı elde ettik. 3D Experience Platformu, süreçlerin sanal ortamda gerçekleştirilmesini sağlıyor. Bu da bize tasarımlarımızın uygulanabilirliği noktasında çok daha fazla seçenek sundu. Platform, endüstriyel amaçlı tüm ürünlerin tasarımı, analizi ve imalatını kolaylaştırıyor” diye konuştu.

Tasarımın farklı yönlerini keşfettik

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisi Mehmet Cihat Özer ise, projenin kendisi için çok farklı bir deneyim olduğunu söyledi. Özer, şunları belirtti: “Bu projede farklı disiplinlerle birlikte iş yapabilme ortamı bulduk. İş hayatında bizi nelerin beklediğini bu şekilde yaşayarak öğrenmiş olduk. Benim için çok farklı bir deneyimdi. Özellikle projede geçen 3 aylık süreç benim açımdan çok verimliydi. Ekipte profesyonel tasarımcılarla aynı havayı soluyarak deneyimlerinden faydalandık. Öncelikle uçakların ergonomik yapısı, tasarımları hakkında bilgi aldıktan sonra bizim yaratıcı düşünmemiz için gerekli olan her şeye sahip olduk.”

Dassault Systemes 3D Experience Platformu Kullanımı

Very-Light kategorisinde üretilecek ve Nisan 2019 tarihinde ilk uçuşunu yapacak olan uçak için tasarım çalışmaları sırasında Fransız Dassault Systemes şirketi tarafından geliştirilen 3D Experience Platformu yazılımının kullanımına ihtiyaç duyuluyor. Dassault Systemes bu proje kapsamında kullanılmak üzere 3D Experience R2017 platformu için 25 adet kullanıcı lisansını ücretsiz olarak temin ediyor. Bu organizasyon, ürün geliştirme, tasarım ve mühendislik alanlarında müşterilerine destek olan Cadem A.Ş. tarafından düzenleniyor.

Kaynak: http://www.itu.edu.tr/haberler/2017/10/13/itu-ogrencilerinin-yerli-ucak-tasarimlarina-3d-yazilim-destegi

 

Scroll Up