Cadem – Dijital Dönüşüm Çözümleri

3D MASTER

3D Master Metodunu benimseyen işletmeler;

- Tek bir 3D Model üzerinde ürüne ait tüm bilgileri bulundurabilirler,
- Ürün Geliştirme proseslerinin kalitelerini yükseltip maliyeti ve imalattaki gecikmeleri minimuma indirebilirler.
- Gelecek versiyon ürünlerde kullanılmak üzere tasarım bilgisi miktarını önemli ölçüde artırırlar. Ürünün üzerindeki tolerans değerlerini optimize ederek üretim maliyetlerini düşürürler..

GENEL BAKIŞ

Günümüzün artan rekabet koşullarında daima yenilikçiliği sürdürmeli, en hızlı olmalı, kaliteyi yüksek; maliyeti düşük tutmalı ve pazarlayan ilk kişi olmalıyız. Geleneksel düşünce yapısına göre CAD dataları parça üretimi ve ürün montajı için oluşturulan 2D ve son zamanlarda 3D datalardan ibaretti. Yaşadığımız çağda Üçüncü Sanayi Devrimi olarak adlandırılan (Dijital Çağ) bile yeterli olmazken CAD datalarını parça geometrisi ve teknik resim oluşturmaktan fazlası olarak düşünmek zorundayız. Bu tür bir yaklaşım rekabetin giderek arttığı Dördüncü Sanayi Devriminde (Nesnelerin İnterneti ve Yapay Zeka) rekabeti sağlamaktan çok uzaktır. Günümüz dünyasında 3D CAD dataları; konsept tasarımdan başlayıp ürünün detaylı tasarımına, kontrolüne, üretimine, montajına, satın almasına ve hatta pazarlanmasına kadar uzanan tek merkezli ve eksiklik, hata, uyum sorunu, güncelleştirme problemleri vb. gibi birçok sorunun ve işgücü kaybının önüne geçen bir çözüm sunuyor. Geçtiğimiz yıllarda üretimin olmazsa olmazı olarak düşünülen 2D teknik resimler ise günümüzde paradigma değişimi yaşayıp görevini 3D CAD datasına bırakıyor.

2D'DE YAŞANAN ZORLUKLAR

Yüzyıllar boyunca ölçülendirilmiş 2D çizimler tasarım proseslerinin, imalatın ve ürünlerin montajında kilit rol oynadı. 2D çizimler; ürünün fonksiyonu, nasıl imal edileceği, kalite standardı için gerekli olan tüm ölçüleri ve toleranslara sahipti. Zamanla üretim globalleşmeye başladı ve ANSI, ASME, ISO ve JIS gibi standartlara ihtiyaç duyuldu. Giderek işler daha da karmaşık hale geldi ve gitgide kompleks bir hal alan 3D parçaları 2D ortamda açıklamak giderek daha da zor bir hal almaya başlayınca 3D tasarım modeline geçildi. Birçok kolaylığın yanında 3D tasarımlar, geleneksel yöntemle üretime aktarılmaya devam etti. Bu süreç birçok yeni problemi de beraberinde getirdi. 2D teknik resim oluşturmak için yaşanan zaman ve işgücü kaybı, tek bir 3D datanın üretim aşamalarına göre onlarca farklı 2D datası ve bunların çıktı maliyetleri, dosyaları güncelleme sorunları, birden fazla datanın entegrasyonu, aynı datanın birden fazla kopyası, yanlış anlaşılmalar, üretimde gecikmeler ve bir revizyon durumunda tüm bu zor ve hataya açık sürecin tekrarlanması ve akabinde yüksek üretim maliyetleri ve sürelerine neden oldu.

Bir tasarım değişikliği demek; katı modelde değişiklik, teknik resimlerinde değişiklik ve parça listelerinde değişiklik olarak 3 temel başlık altında birçok kopya datanın güncelleştirilmesi ve eski dataların tek tek silinmesi anlamına geliyordu. Tüm bu süreç ekstra maliyet hata ve gecikme olarak sonuçlanabiliyordu.

3D MASTER TEMASI

3D Master ile katı modellemenin günümüzde geldiği yer işletmenizi yepyeni bir boyuta taşıyor. Teknik resime ihtiyacı ortadan kaldıran 3D Katı modelleme konsepti size 3D data içerisine detaylı ölçülendirmelerinizi, geometrik toleranslarınızı, üretime yönelik notlarınızı, standartlarınızı ve malzeme listelerinizi dahil etme imkanı sunuyor. Dilediğiniz sayıda görünüşü aynı CAD datası içerisinde oluşturup istediğiniz açıklamaları, ölçülendirmeleri belirtebiliyor ürününüzün tüm döngüsünde kullanabilme imkanına erişiyorsunuz. Üretim Planlama, Üretim, Kalite, Tedarik, Satış ve Pazarlama ekipleriniz tek bir güncel data üzerinde çalışıp zamandan ve hataya yol açacak ek işgücünden feragat ediyorlar!

Belirlenen bir dizi açıklamalı ve boyutlandırılmış görünümüyle canlı bir 3D Model sizin tüm ihtiyaçlarınızı çözüyor. Bu inovasyon size daha hızlı ve güvenilir bir tasarım ve imalat süreci sunduğu gibi zamandan ve paradan tasarruf imkanı da sunuyor.

3D Master ile katı modellemenin son hali size datumları, bayrakları ve yazıları da içeren ilişkilendirilmiş 3D tolerans özellikleri ve açıklamaları oluşturmanızı sağlıyor. 3D Model üzerinde çalıştığınız için, 3D Master sizin hatalı tolerans özellikleri belirtmenizin de önüne geçiyor. Örnek vermek gerekirse yanlışlıkla parçanızın düzlemsel yüzeyini seçip eş merkezlilik toleransı seçemezsiniz veyahut farklı açılara sahip iki yüzeyi belirleyip paralellik toleransı vermek istediğinizde ilgili arayüz sizi hata yapmaktan alıkoyacaktır.

3D Master ile farklı firmalardaki ve diğer ülkelerdeki insanlarla bedelsiz veya çok ucuza bir değer zinciri inşa etmeniz mümkün. Ayrıca görüntülemek için basit görüntüleme uygulamaları yeterli olacaktır. Ürününüzle alakalı canlı toplantılar, araştırmalar ve işbirliği yapabilir; 3D Modeliniz üzerindeki ek açıklamalar, geometrik öğeler, öğeler arasındaki ilişkilerin boyutlandırılması, toleransların gösterilmesi gibi özellikler sayesinde de doğru ve hızlı karar alabilirsiniz.

3D MASTER İLE ÜRÜN KALİTENİZİ ARTIRIRKEN ÖNEMLİ YATIRIM GETİRİSİ ELDE EDİN!

Ölçülendirmelere, toleranslara, açıklamalara ve parça listesine sahip bir 3D Model size büyük avantajlar sunar! 3D Model üzerinde tasarım yapan mühendis 2D'ye nazaran çok daha doğru yüzeyler üzerine ölçülendirmeler ve toleranslar yapar. Üretimdeki ve kalitedeki personel, tasarımcının istediğini 3D Model üzerinde çok daha net olarak görür ve çalışmasını sürdürür.

3D Model; 2D Çizim standartlarının neden olduğu karmaşıklığı çözdüğü gibi siz datanızı dünyanın neresine gönderirseniz gönderin o artık evrenseldir!

Toleranslarınızı 3D Model'inize entegre etmenizle elde edeceğiniz bir diğer avantaj da gereksiz ve fazlasıyla hassas verilen tolerans değerlerinden kurtulmak olacaktır. 3D Master model size Tolerans Analiz Tool'u sunar ki bu 3D Modelinizde gereksiz toleransları ortadan kaldırmanızı, belirttiklerinizi düşürmenizi, üretiminizi hızlandırmanızı ve totalde üretim maliyetinizi %90'a varan oranlarda düşürmenizi de beraberinde getirir.

Sonuç olarak, 3D Master sizin modelinizi toleranslarıyla, ölçülendirmeleriyle, açıklamalarıyla, ve malzeme listeleriyle tamamen senkronize eder. Uçtan uca tek bir data üzerinden çalışmanızı sağladığı için güncel veri problemlerinizi ortadan kaldırır. Teknik resim oluştururken ve revize ederken yapılan potansiyel hataların önüne geçer. Üretim personelinin okumakta zorlandığı karmaşık 2D dataları basitleştirir. Ürün geliştirme için ekibinizin ayırdığı süreyi düşürdüğü gibi ürünlerinizin pazara girdi süresini de düşürür.

 

3D MASTER ÜZERİNE SIKÇA SORULAN 5 SORU

1. Tasarımımın gizli kalması gerekiyor. Tedarikçimim tüm modeli görmesini istemiyorum.
3D Master içerisindeki Ürün Filtreleme Tool'unu kullanarak tedarikçinize vermek istediğiniz dataları bilgisini sınırlandırabilirsiniz.

2. 3D Master'a yatırım yapamayan küçük işletmeler ile nasıl çalışabilirim ?
Ücretsiz herhangi bir basit görüntüleme programı ile datalarınıza erişmeleri mümkün.

3. Mühendislerimin 3D Master'a dair adaptasyon sorunu yaşayacaklarını düşünüyorum. Öğrenmeleri problem olacaktır.
3D Master 2D Teknik resim oluşturmaya çok benzer. Eğer teknik resim hazırlamayı biliyorsanız FT&A 'ya adapte olmanız 1.5 günlük kısa bir eğitimle mümkün! 3D Master kullanmaya başlayan şirketlerdeki mühendisler kesinlikle teknik resime tekrar geri dönmek istemediklerini belirtiyorlar.

4. 3D Master'ı kullanmak istiyorum ancak yer yer teknik resime de ihtiyacım olabilir.
3D Master yaklaşımı ile çalıştığınız sürece ister 3D Model'den isterseniz de 3D Master üzerinden kolayca teknik resim oluşturabilirsiniz.

5. İşletmemde Catia V5 kullanılıyor. 3D Master'ı nasıl deneyimleyebilirim ?
3D Master Catia V6'da olduğu gibi Catia V5'te de deneyimleyebileceğiniz bir modülü içermektedir.

6. Tasarım aşamasında 3D Master üretimi ve üretkenliği nasıl geliştiriyor ?
Daha önceden 2D ortamda oluşturduğunuz bir parçayı ekstradan birde 3D olarak hazırlıyor musunuz ? Müşterilerimizden biri tasarım aşamasında olduğunu belirtti. Farklı amaçlar için aynı parçanın 5 farklı teknik resmine ihtiyaçları olduğunu belirttiler. Mühendislerinin neredeyse yarısı 2D Teknik resimleri oluşturmak veya güncellemekle uğraşıyorlardı. Tek bir 3D Modelde birçok amaca uygun bilgiyi içeren tek bir güncel data oluşturmanın karını varın siz hayal edin!

 

3D Modellemenin yaygın olarak benimsenmesine rağmen; 2D Teknik resimler, günümüzde hala ölçülendirmeler, toleranslar ve açıklamalardan dolayı imalatta %90 oranında tercih edilen datalar olarak yerini korumaktadır. 3D Master yaklaşımı tek bir 3D Data'nın tüm proseslerde güncel veri olarak kullanılmasını amaçlamaktadır.

 

Barış Kömürcü