Cadem – Dijital Dönüşüm Çözümleri

3D Optik Ölçüm Cihazı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

3D Optik Ölçüm Cihazı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Bugün üretimde en önemli unsurlardan biri kalitedir. Şirketlerin, kullandıkları sistemlere, yapmaları gerekeni zamanında yapacakları konusunda güvenebilmeleri gerekir. Tüketiciler ürünlerle ilgili yüksek beklentilere sahiptir ve markalardan bu beklentileri karşılamalarını beklerler. Düşük kalite ile anılmak, bir markanın imajını ve tüketicinin güvenini olumsuz etkileyerek bir şirkete zarar verebilir. Bu da, şirketlerin rekabet gücünü koruyabilmek için sağlam, hassas ve ölçeklenebilir kalite süreçlerine ve araçlarına sahip olması gerektiği anlamına gelir.

Üretim ve tasarım dünyasında, 3D ölçüm çözümleri genel kalitenin büyük ölçüde artırılmasına yardımcı olabilir ve bir şirketin diğerlerinden önde olmasını ve müşteri beklentilerinin ötesine geçmesini sağlayan ölçeklenebilir ve tekrarlanabilir iş akışları sağlayabilir. Endüstri 4.0 ve Çevik Üretimin ayrılmaz bir parçası olan 3D ölçüm teknolojileri otomatik olarak hassas, tekrarlanabilir ve hızlı ölçümler alınmasına yardımcı olarak kalite kontrol sürecini de iyileştirebilir. Bu yazıda, 3D ölçüm teknolojisinin kalite kontrol sürecini iyileştirmek ve şirketinizi öne çıkarmanıza yardımcı olmak için kullanılabileceği 4 farklı yöntem üzerinde duruyoruz.

Avantaj 1: Daha Yüksek Hız

En küçük fiziksel parçadaki bir kusur, bütün bir sistemin durmasına neden olabilir. Kusurları saptamak zor ve zaman alan bir iş olabilir. Ancak, kalite mühendisleri 3D dijital tarayıcı kullanarak belirli bir parçanın geometrisi ile ilgili doğru verileri elde edebilir ve ATOS Professional Software gibi bir 3D tarama yazılımı kullanarak renkli haritalar ve diğer gelişmiş analiz özellikleri sayesinde, kusurları hemen saptayabilir. Bu kök neden analizi yapmak ve düzeltici önlem almak için gerekli süreyi kısaltır.

Bunlara ek olarak, 3D tarama ve kalite kontrol yazılımı, inceleme işleri için gereken süreyi kısaltır. Önceden programlanmış noktalar (uzman çalışanların hazırlamak için çok fazla zaman ayırmaları gerekir) yerine 3D renk ve koordinat haritaları kullanılarak günler süren inceleme işleri saatler içerisinde tamamlanır. Bu da, sorunları saptamak amacıyla daha az zaman harcayacağınız için, sorunları çözmeye daha fazla zaman ayırabileceğiniz anlamına gelir. 3D tarama ve kalite kontrol yazılımı kullanmaya başlamanın kolay bir yolunu arıyorsanız GOM Inspect Software'i ücretsiz olarak sunuyoruz.

3D tarama hassas ölçüm verilerinin alınması ile ilgili süreçleri hızlandırarak üretim sürecindeki kalite sorunlarının azaltılmasına da yardımcı olur. Çoğu zaman, üretimin teslimat tarihleri kalite açısından son derece olumsuz olabilmektedir. Birçok mühendislik ekibinin karşı karşıya kaldıkları doğal kalite/zaman ikilemleri, genellikle kestirmelerin tercih edilmesine ve kalitenin düşürülmesine ya da projenin uzamasına ve teslimat tarihlerinin kaçırılmasına yol açar. Kaliteli bir 3D ölçüm cihazı ve ilgili yazılım, bu paradigmayı önemli ölçüde değiştirebilir ve büyük gecikmeler olmadan, hızlı kalite kontrol ve prototip oluşturma olanağı verir.

Örneğin torna, kalıp ve kaporta atölyeleri için özel olarak tasarlanan bir 3D ölçüm cihazı olan ATOS 5X, ölçüm sürelerini tarama başına 0.2 saniyeye kadar düşürür. Bu düzeyde hız, bir araç kaportasının (iç ve dış) yaklaşık 30 dakika içerisinde hassas ve eksiksiz bir şekilde taranmasını sağlar. Ayrıca, hassas dijital taramalar, doğru 3D ölçüm verilerine dayanan dijital montaj iş akışları sağlar. Otomotiv sektörü örnek olarak kullanıldığında, bu durum, Meisterbock ya da hacim hesabı ihtiyacı olmadan, araç kaportası üzerinde analiz yapılabileceği anlamına gelir.

Avantaj 2: Daha Fazla Tekrarlanabilirlik

Belirli bir ölçümün doğruluğu ve güvenilirliği, genellikle belirli bir sürecin ne kadar tekrarlanabilir olduğunu belirler. Hassas 3D ölçüm teknolojisini kullanarak kalite ekipleri, incelemelerinin her seferinde tekrarlanabilir ve doğru sonuçlar ürettiğinden emin olabilir. Örneğin ATOS Plus eklentisi özellikle yüksek hassasiyetli ve hızlı ürün inceleme iş akışları sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. 12 ya da 29 milyon megapiksellik bir kameraya sahip olan ATOS Plus, en sıkı VDI kabul testlerine göre sertifikalandırılmış ve doğrulanmıştır.

Avantaj 3: Otomasyon

İş akışlarına otomasyon eklemek, Endüstri 4.0'ın şekillendirilmesine yardımcı olan etkenlerden biridir. Ancak, kalite kontrol ve analiz dünyasına otomasyon getirmenin, özellikle de söz konusu olan 3D tarama olduğunda, pek olası olmadığına dair doğru olmayan yaygın bir kanı vardır. Bu yanlış kanı, CMM (koordinat ölçüm makinesi) kullanılmasını gerektiren 3D tarama teknolojilerinin, ölçüm sürecinden ve belirli bir parçanın yüzeyine bir probun temas ettiği, programlanmış her noktada alınan her bir ölçümden önce, bir koordinat noktasının referans alınmasını gerektirdiği gerçeğinden kaynaklanır. ATOS 3D tarayıcılar bu paradigmayı değiştirir ve kolayca anahtar teslimi, otomatik 3D taramalar yapılabilmesini sağlar.

Bu, parçanın konumuna bakmaksızın, parçanın kesin geometrisinin taranabildiği ve ölçüm verilerinden elde edilen gerçeğin ardından, bir koordinat sisteminin eklenebileceği anlamına gelir.

Bu da, inceleme süreçlerine önemli miktarda otomasyon eklenebilmesini sağlar. Otomotiv sektöründen etkileyici bir örnek veren ve bir araç kaportasının tamamını tarayan ATOS 5X videosuna bir göz atın.

Avantaj 4: İyileştirilmiş Genel Kalite ve Süreç İyileştirme

Söz konusu olan kalite olduğunda önemli olan hassasiyet, tekrarlanabilirlik ve hızdır ve GOM ATOS Triple Scan gibi ATOS tarayıcıları bu alanda rakipsizdir. Ancak, söz konusu olan 3D ölçüm teknolojisinin kalite kontrol açısından avantajları olduğunda, bu özel süreç avantajları buz dağının sadece görünen kısmıdır. 3D ölçümü kalite kontrol sürecinin bu kadar önemli bir parçası yapan, ölçülebilir verilerin çokluğudur.

Kalite kontrol sürecinde ilk adım daima ölçümdür. Değerlendirme yapılacak ölçülebilir değerler ya da karşılaştırma yapılabilecek standartlar yoksa sürekli gelişim zor olacaktır. Hassas, ölçülebilir veriler alarak ve insan hatalarını sınırlandıran tekrarlanabilir, otomatik iş akışları kullanarak üreticiler, süreçleri gerçek dünya verilerine göre iyileştirebilecek konuma gelebilir. Dolayısıyla bu da, üretilmiş parçalarda daha yüksek genel kalite sunmanın yanı sıra, daha kısa dönüş süreleri sağlama ile satıcılara ve müşterilere dönük iş akışlarını iyileştirme olanağı verir.

Sonuç: 3D ölçüm, kalite kontrol alanında ezber bozan bir teknolojidir

Modern 3D ölçüm donanımı ve yazılımı kullanan şirketler, kalite süreçlerini önemli ölçüde iyileştirebilir. Bahsi geçen tüm avantajlar, ATOS mavi ışıklı 3D tarama donanımı teknolojisi ve ilgili inceleme yazılımının temel faydalarına dayanmaktadır.

ATOS mavi ışıklı tarayıcılar yüksek hassasiyet düzeyine sahip, temassız ölçümlere olanak verir. Ölçümler sadece doğruluk ve tekrarlanabilirlik anlamında birinci sınıf olmakla kalmaz, aynı zamanda otomatik ve hızlıdır. Bu diğer üretim ve kalite kontrol yöntemleri ile bağlantılı insan hatası payının büyük bölümünü ortadan kaldırır ve bir fikrin konsept aşamasından üretim aşamasına gelmesi için gereken sürenin azaltılmasına yardımcı olarak ürün yaşam döngüsünün tamamında ürün kalitesini artırır.

Üretim sorunları ve hataları meydana geldiğinde, kalite kontrol yazılımı kullanmak sorun giderme ve inceleme süresinin önemli ölçüde kısaltılmasına yardımcı olabilir ve bu da mühendislerin zamanlarının önemli bir bölümünü, temel nedeni saptamaya çalışmak yerine çözmek için kullanmalarını sağlayabilir. GOM kalite kontrol yazılımını bu kadar cazip kılan, doğruluktan ödün vermeden, sorun saptama hızını arttırabilmesidir; çünkü yazılımımız hem PTB (Almanya) hem de NIST (Amerika Birleşik Devletleri) tarafından bağımsız olarak test edilip onaylanarak 1. sınıf (sonuçlarda en az sapmanın olduğu sınıf) yazılımlar arasına alınmıştır.

Üretim süreçlerinizin kalitesini iyileştirmek için 3D ölçüm donanımlarını ve yazılımlarını en iyi nasıl kullanabileceğiniz ile ilgili sorularınız varsa lütfen daha fazla bilgi almak için bugün bizimle iletişime geçin.