Cadem – Dijital Dönüşüm Çözümleri

Fotogrametri

Ölçümlerin doğruluğu, piyasaya fiziksel ürünler sunan bir işi veya kritik araştırmalar yapan bir kuruluşu yaratabilir veya bozabilir. Bu nedenle, doğru ölçümün veya metroloji araç ve teknolojilerinin kullanılması önemlidir.

Üretim, mühendislik, araştırma ve geliştirme, kalite güvencesi ve prototipleme alanlarında kullanılan popüler bir teknoloji, GOM Fotogrametrisidir. Ancak, sektördeki herkes bu güçlü teknolojiye aşina değil, bu nedenle bu makalede başlamanıza yardımcı olacak konsept, faydalar ve bazı genel kullanım durumlarına bir giriş yapacağız.

Fotogrametri nedir?

GOM Fotogrametrisinin özelliklerini anlamaya başlamak için, genel olarak fotogrametriye bir giriş ile başlayacağız. Purdue Üniversitesi, fotogrametriyi “fotoğraflardan güvenilir bilgi edinme bilimi, sanatı ve teknolojisi” olarak tanımlamaktadır ve bu özlü tanım, konuyu keşfetmeye başlamak için iyi bir yerdir.

Genel olarak, fotoğraflardan elde edilen “güvenilir bilgi”, son derece hassas modeller ve simülasyonlar oluşturmamızı sağlayan ölçümler şeklindedir. Photogrammetry.com'un işaret ettiği gibi, bu bilgiler ışığında, fotogrametriyi oluşturan kök kelimeler daha anlamlı hale gelir: fotoğraf “ışık”, “gram” “çizim” ve “metry” ölçüm anlamına gelir. Kısacası, fotogrametri resimlere dayalı ölçümlerin alınmasıyla ilgilidir.

Fotogrametri için ilk uygulamalardan biri, bugün çoğumuzla ilgili olabileceğimiz yaygın bir kullanım durumudur: havadan bir bakış açısından (örneğin uçaklar ve uçaklar) çekilmiş fotoğraflara dayanarak oluşturulan haritalar. Diğer popüler kullanım durumları da benzer askeri, tarım ve jeolojide mevcuttur. Fotogrametri kullanımının tüm bu örnekleri “hava fotogrametrisi” kategorisine girer ve genellikle geniş alanlarla (örneğin topolojik bir harita) ilgilenir.

Bununla birlikte, zemin seviyesinde fotogrametri (“karasal fotogrametri”) ve yakın mesafeden yararlanan çok sayıda kullanım durumu vardır. Fotogrametrisinin yakın kullanım alanlarının birçoğu, mühendislik, kalite güvencesi ile ilgili iş süreçlerinde yardımcı olabilir ve fotogrametri, farklı ölçütlerde değişen ürün yelpazesinde hassas ölçümler ve modeller oluşturmak için güvenilir, uygun maliyetli bir yöntem sağlayabilir.

Uygulamanın havadan veya karadan, küçük veya büyük olmasına rağmen, temel kavram aynıdır. Çok ayrıntılı detaylara sahip ölçümler üretmek için bir dizi fotoğraf çekilir ve üçgenlenir. Haritalar gibi sunumlara ek olarak, fotogrametrik teknoloji ve yazılımların çıktıları CAD çizimleri veya nokta bulutları olabilir.

GOM Fotogrametrisi Nedir?

GOM Fotogrametrisi, hızlı boyutlu kalite kontol ve hassas ölçüm verisi gerektiren çeşitli kullanım durumları için ideal olan bir tür dijital fotogrametridir. Üretimde fotogrametri, bir tür kalite kontrol ve koordinat ölçüm sistemi olarak kullanılır.

Hem TRITOP bağımsız fotogrametri sistemini hem de ATOS yapısal mavi ışık tarayıcı ile birlikte kullanılan ATOS Plus Box'ı içeren GOM Fotogrametrisi, dokunma probu CMM'leri gibi daha geleneksel koordinat ölçüm makinelerine bir alternatif olarak kullanılabilir.(handscanner tarayıcılar, lazer tarayıcılar veya yapılandırılmış hafif tarayıcılar gibi.)

TRITOP ve ATOS Plus'ı referans olarak kullanarak, GOM Fotogrametrisinin diğer ölçüm sistemlerine göre avantajlarını tartışacağız. GOM Fotogrametrisi, “yakın menzil” olarak adlandırılacak olan fotogrametri kategorisine girer ve çeşitli mühendislik ve kalite kontrol görevlerini sağlamak için kullanılır.

GOM Fotogrametrisinin Avantajları Nelerdir?

Metroloji çözümleri repertuarınıza GOM Fotogrametrisi eklemenin birçok faydası vardır. Herhangi bir ölçüm ve kalite kontrol sistemi gibi, fotogrametrisinin inspection ihtiyaçlarınız için en iyi çözüm olacağı durumlar vardır; farklı bir metroloji sisteminin daha iyi çalışacağı başka durumlar da vardır. GOM Fotogrametri ürünlerini daha iyi anlamanız için avantajları gözden geçireceğiz:

Minimum donanım

Diğer birçok metroloji çözümünün aksine, TRITOP karmaşık bakım gerektiren ağır donanım gerektirmez. TRITOP özellikle fotogrametri için tasarlanan gelişmiş bir kamera ile birlikte bir dizüstü bilgisayar ve kolay hesaplamalar için denetim yazılımı içerir. Sistemi kendiniz görmek için, TRITOP ve GOM fotogrametrisini çalışırken görmek için bu videoyu izleyin. Bu, işletmelerin gelişmiş metroloji görevlerini asgari emekle tamamlamalarını sağlar.

Temassız, aşınma ve yıpranma yok

GOM Fotogrametrisi, ölçülecek nesne ile prob veya fiziksel temas gerektirmediği için doğal olarak “temassız” dır. Fotoğraflar görüş açısına göre çalıştığından, gerekli metroloji görevleri nesneye müdahale etmeden ve veri kalitesinden ödün vermeden yapılabilir. Bazı ölçüm görevleri için parazit olmaması önemlidir; örneğin, tarihi eserler ölçüldüğü halde korunma nedenleriyle dokunulmadığında. Bu, sistem için de bir avantajdır - TRITOP fotogrametri sisteminiz sık sık onarım gerektirmeden uzun süre dayanır.

Büyük nesnelerde bile yüksek hassasiyet

GOM Photogrammetry kullanımı, ölçümlerde önemli ölçüde ölçeklenebilecek şekilde yüksek hassasiyet ve doğruluk sağlar. Örneğin, TRITOP 20 metreye kadar nesneleri ölçmek için kullanılabilir ve 24 milyon piksele kadar bir kamera çözünürlüğüne sahiptir (resimler ne kadar yüksek kalitede olursa, ölçümler o kadar yüksek kalitede olabilir). Ek olarak, kendi kendine kalibre ve kendi kendini kontrol etme özellikleri göz önüne alındığında, TRITOP tekrarlanabilir ve güvenilir sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Büyük bir tekneye ait eski bir model hakkında veri toplamak için TRITOP fotogrametrisini ATOS mavi ışık tarayıcıyla birlikte kullanarak bu ABD Ordusu Havacılık ve Füze Araştırma Geliştirme ve Mühendislik Merkezi'nin (AMRDEC) videosunu izleyin. TRITOP, diğer metroloji sistemlerinin güçlük çekeceği çok büyük nesneler hakkında veri toplamak için kullanımı kolaydır.

Büyük nesnelerin kalite kontrolü

Kalite kontrolü her türlü fiziki malın üreticisi için hayati önem taşımaktadır ve bu malların büyüklüğü ölçeklendirildiği için kalite kontrolün önemi büyüktür. Fotogrametri, bir nesne hakkında ayrıntılı ölçüm bilgisi almak için kullanılabilir ve ardından herhangi bir sorunu kontrol etmek için bu veriler CAD dosyası ile karşılaştırılabilir.

Deformasyon analizi

Fiziksel deformasyonlar veya gemiler, türbinler ve uçaklar gibi nesnelerin zarar görmesi felaketle ilgili başarısızlıkları önlemek için en kısa sürede tanımlanmalıdır. GOM Fotogrametrisi, yukarıda belirtilen AMRDEC videosunda görüldüğü gibi, çıplak gözle görülemeyecek ezik yüzeyler gibi yüzey deformasyonları hakkındaki verileri alabilir.

İlk ürün kalite kontrolü

İlk ürün kalite kontrolü, imal edilmiş bir ürünün piyasaya sürülmesinin önemli bir parçasıdır. Çoğu zaman, ürünün önceden tanımlanmış spesifikasyonları karşıladığından emin olmak için önemli miktarda araştırma, geliştirme ve mühendislik zamanı geldi. GOM Fotogrametrisi, gönderilen ilk makalenin bu şartnamelere uygun olduğunu doğrulamaya yardımcı olmak için kullanılabilir.

Rastgele örnek testi

Yüksek kalitede ürünlerin tutarlı bir şekilde teslim edildiğinden ve mamullerin kalitesinin istenen standartla tutarlı olduğundan emin olmak için rastgele örnekleme kullanılır. GOM Fotogrametrisi, kuruluşların kalitenin eşit olmasını sağlamasına yardımcı olan rastgele örneklem testine yüksek düzeyde hassasiyet ve doğruluk katabilir.

Daha fazla bilgi nerede

Bu noktada, GOM Fotogrametrisinin işletmenize nasıl fayda sağlayabileceği konusunda birçok fikriniz olabilir, ancak nereden başlayacağınızdan veya hangi araçların sizin için uygun olduğundan emin değilsiniz. Cadem’deki uzman ekibimiz, ihtiyaçlarınızı karşılamaya yardımcı olacak doğru çözümü bulmanıza yardımcı olmak için hazır ve isteklidir. Çözümlerimiz belirli endüstriler için optimize edilmiş iş akışlarına sahiptir ve benzersiz kullanım durumunuz için en iyi çözümü seçmenize yardımcı olmada uzmanız. Daha fazla bilgi edinmek için bugün bize ulaşın!