Cadem'den Haberler

Sanal Fikstürleme

Fikstürlemeyi Sanal Ortamda Gerçekleştirin !

Sanal fikstürleme ile GOM, plastik ve sac parçaların kalite kontrolü için yeni bir teknoloji geliştiriyor.

Enjeksiyon kalıplama ve sac şekillendirme gibi geleneksel şekillendirme işlemleri, nominal bileşen özelliklerinden sapmalarla sonuçlanır. Bu sapmalara genellikle çarpılma veya geri yaylanma denir. Geçmişte, ölçümler sırasında bu sapmaları telafi etmek ve montaj durumunu simüle etmek için bileşenlerin ayrıntılı fikstürlerle kenetlenmesi gerekiyordu. Ancak GOM’un yeni geliştirilen Sanal Fikstürleme teknolojisi ile bu ölçüm işlemi basitleştirildi.

Kontrol fikstürleri ile ölçüm yapmak hem zor hem de pahalıdır

Plastik ve sac bileşenleri ölçerken doğru ölçüm sonuçları istiyorsanız, o zaman doğru fikstürlere ihtiyacınız vardır.
Fikstür clampleme tertibatı, montaj durumunu simüle etmek ve şekillendirme işleminden kaynaklanan bozulma veya geri yaylanma işlemini telafi etmek amacıyla bileşenleri zorlanmış bir pozisyona hareket ettirir.
Fikstürler oldukça spesifik olduğundan ve kullanımı bakımından esnek olmadıklarından, yapımı ve üretimi pahalıdır. Bu, bileşenlerin manuel olarak çalıştırılması, kullanıcı etkisinden kaynaklanan yanlışlıkların ortaya çıkmasına neden olur ve bu yanlışlıklar ölçülen verilere yansımaktadır. Ayrıca ölçüm verilerinin, clamp noktalarında eksik olduğu anlamına gelir.

Bir parçayı ölçmek için fikstüre ihtiyaç duymayacaksınız


GOM yazılımındaki yeni modül ile, gerçek bileşenin clamplenmiş durumunu clamplenmemiş halde hesaplamak artık mümkün. Bu teknoloji, doğrudan clamplenen bileşenle karşılaştırılabilir ölçüm verileri üretmektedir. Ayrıca, daha fazla ölçüm prosedürü dahil etmeye gerek kalmadan gerçek bozulma veya geri yaylanma hakkında açıklamalar yapmak da mümkündür. Ağırlık kompanzasyonu ile birlikte, yeni bir evrensel pnömatik cihaz, rijit olmayan bileşenlerin bile gerçek montaj konumundan bağımsız olarak ölçülebilmesi için çok önemli bir avantaj sunar.

Sanal Fikstürleme GOM CT için kullanılabilmektedir


Bilgisayarlı tomografiler, küçük plastik parçaların standart ölçüm makineleriyle erişilmesi zor geometrilerini ölçmek için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu ölçüm sistemi bir kelepçe armatürü dahil etmek uygun olmadığından, Sanal Fikstürleme bu konuda çok önemli bir çözüm sunar.

Çoğu durumda, sac veya enjeksiyonla kalıplanmış parçaların boyutsal kalite kontrolü için sınırlı bir konuma yerleştirilmesi gerekir. Sanal Fikstürleme, bu karmaşık kontrol fikstürlerinin yerine geçmektedir.

Cadem'den Haberler

Haber hakkında detaylı bilgi almak için destek formunu doldurunuz.