Cadem'den Haberler

Uluslararası Workshop Serisi

Arjantin · Avusturya · Brezilya · Çin · Hırvatistan · Çek Cumhuriyeti · Fransa · Almanya · Macaristan · Hindistan · İtalya · Japonya ·Malezya · Meksika · Polonya · Portekiz · Rusya · Sırbistan · Slovenya · Güney Afrika · Güney Kore · İspanya · İsveç ·Tayvan · Tayland · Türkiye · İngiltere · ABD · Vietnam

Uluslararası workshop serisinin Türkiye ağı 11 Nisan 2018 tarihinde Bursa ,Podyum Davette 100’ün üzerinde katılımcıyla başarı ile gerçekleştirilmiştir.

Workshopumuzda sunumlarıyla bize destek olan Türkiye Döküm Sanayicileri Derneğinden Sayın Seyfi Değirmenci’ ye, Döktaş Dökümcülük Ticaret ve San. A.Ş. firmasından Sayın Uğur Başkaya’ ya,Alper Güral ve Ahmet Tüzer’ e ,Bursa Tagem A.Ş.’den Sayın İnönü Alıcı ve Ramazan Çetin Kaya’ ya ve tüm katılımcılarımıza etkinliğimizde bizlerle birlikte oldukları için teşekkür ederiz.

Döküm proseslerinde 3D metroloji konulu GOM workshopları 2018 , Ocak ve Nisan ayları arasında 40 ayrı lokasyonda gerçekleşmiştir. Endüstriyel şirketler deneyimlerini, GOM ağı ise proses ve metroloji bilgilerini 29 ayrı ülkeye aktarmıştır.

Döküm Proseslerinde 3D Metroloji

GOM firmasının  ölçüm sistemleri kum, basınçlı kalıp ve hassas döküm süreçlerinde,simülasyon doğrulamasından, kalıp deneme çalışmalarını hızlandırmaya ve ilk numune kontrolünden üretim kalite kontrol ve CNC işlemeye kadar olan her aşamada istikrarlı kalite güvenceyi garanti altına almak için kullanılır.

GOM sistemleri,  tasarım datasını temel alan kalite kontrol planı oluşturmaya imkan sağlar. Model ve kalıp yapımında; kalıpların ve modellerin düzeltilmesi ve kalıp yarıları (alt derece ve üst derece), maçalar ve sliderların montajının analiz edilmesi mümkündür. Deneme süresince, döküm parçalar şekil ve boyut açısından kontrol edilir.Örneğin; parça geometrisi, malzeme kalınlığı, çekme payı ve çarpılma ,v.b..Seri parça kalite kontrol gerekliliklerinde tüm ölçüm, değerlendirme ve raporlama çalışmaları robotlu bir sistem ile otomatik olarak yapılabilmektedir.

GOM Workshop

Workshop; tasarım mühendisleri , kalıpçılar,  araştırma geliştirme uzmanları, üretim sorumluları ve kalite kontrol alanında uzman kişilerin bir araya geldikleri endüstriyel toplantı platformudur. Döküm ve döküm endüstrisinde optik 3D metrolojinin kullanımıyla ilgili bilgi verirler. Önde gelen döküm firmaları, günlük uygulamalardan örnekler sunarak, optik ölçüm sistemlerinin tüm proses zincirine entegrasyonu sayesinde nasıl geliştirme sürelerini kısaltıp, üretim akışlarını geliştirdiklerini ve dolayısıyla şirketin kârlılığını artırmasına nasıl yardımcı olduklarını göstereceklerdir. Bu kullanıcı deneyimleriyle birlikte CADEM ekibi, 3D Metroloji alanındaki ve ölçme-kalite kontrol  yazılımındaki  en son gelişmeleri tanıtmak için canlı sunumlar düzenleyeceklerdir.

Workshop konularından alıntılar;

-Modeller ve delik yüzeyleri: tüm alan şekil ve boyut kontrolü
-Takım,Kalıp ve Maçalar: kalıp ofseti ve maça paylarının kontrolü,montaj analizi,deformasyon ve kalınlık analizi
-Döküm parçalar: ilk ürün kalite kontrolü ve üretim kalite güvencesi